Skip to main content

Zahájení stavby vrtu na pitnou vodu v Menyi

23.09.2013

S radostí oznamujeme, že 21.září 2013 byly zahájeny práce na stavbě hloubkového vrtu na pitnou vodu ve vesnici Menyi v oblasti Kindia.

Po více než roce příprav, průzkumů, shromažďování prostředků, hledání vhodné firmy se vše konečně dalo dohromady a nejpozději do měsíce by se obyvatelé Menyi a okolních vesnic mohli napít nezávadné vody smiley

Vesničané vřele přivítali pracovníky a jako projev vděčnosti si vzali na starost jejich stravování během prací.

Vrt bude umístěn na pozemku, který nám vesnice darovala, a na kterém jsme již před lety vybudovali základní školu. Bude na mechanické šlapadlo, tedy nezávislý na elektrické energii (která v oblasti není dostupná) nebo pohonu na naftu (který je neekologický a nákladný). Bude sloužit nejen obyvatelům vesnice Menyi ale mnoha dalším z okolních vesnic.

Ti dosud používali vodu z potoka či povrchových studen. Oba zdroje jsou znečištěné. V řece jsou lidé zvyklí prát prádlo a mýt nádobí, zároveň však vodu používají k přípravě jídla. Při deštích dochází také ke spláchnutí nečistot do řeky.

Studny se často zasypávají pískem, protože Menyi (v místním jazyce = písek) se nachází v písečné oblasti.

Převařování vody nebo její chlorování znamená prostředky navíc, kterými místní obyvatelé nedisponují.

Hlavními důsledky používání závadné vody jsou zdravotní problémy. Zejména u dětí se objevují paraziti, kteří oslabují tělo a tím celou imunitu a způsobují další zdravotní komplikace. Dále jsou to různé kožní choroby, infekce, břišní tyfus a objevují se i případy cholery.

Následkem těchto onemocnění dochází i k úmrtí, protože přístup k lékařskému ošetření je vzdálený a velmi nákladný.

Realizací vrtu a tedy umožnení přístupu k pitné vodě by se značně mohl usnadnit život místních lidí a pozvednout jejich životní úroveň. Zamezilo by se zdravotním problémům z kontaminované vody a namáhavému nošení vody ze vzdálených zdrojů.

Situaci budeme i po realizaci dále monitorovat.

Speciální dík patří adoptivnímu rodiči 4 dětí Vladimíru Rychtaříkovi, který je sponzorem tohoto projektu.

Projekt je ve spolupráci sdružení Wontanara (ČR) a AGUIPAH (Guinea).

V budoucnu plánujeme rozšíření školy, malé zdravotní středisko a centrum pro děti bez domova.

Více informací o celém projektu a o možnostech pomoci se dozvíte na emailu: info@wontanara.cz nebo na tel.: 604983875 (Táňa Bednářová).

 

Fotogalerie
Nejnovější články
Všechny zprávy ->